Chorus Bülteni 5 – Alice In Chains – Dirt (Hakan Bıçakcı)

Chorus Bülteni 5 – Alice In Chains – Dirt (Hakan Bıçakcı)

-Albümün kapağında yer alan kişi Amerikalı aktris Mariah O’Brien’dir.

-Rocky Schneck, “Albümün kapağının cehennemi andırmasını istedim” diyor. Grup ise bu öneriye çıplak bir kadının toprağa yarı gömülü olmasını öneriyor ve bu öneri gerçeğe dönüyor.

-Grubun Mariah O’Brien’i seçme sebebiyse Spinal Tap’in Bitch School albümünde görüp etkilenmeleri.

-Eğer Mariah O’Brien seçilmemiş olsa grubun frontman’i Layne Staley’nin kız arkadaşı Demri Parrot kapakta olacaktı.

-Dirt’ün kapağındaki görselin bir canlandırması 2009 çıkışlı Black Gives Way to Blue albümünde yer alan “A Looking In View” şarkısında yer almakta.

-Albümün teması depresyon, yalnızlık ve uyuşturucu bağımlılığı üçlüsünden oluşmaktadır.

-“Rain When I Die” dışındaki tüm şarkılar Jerry Cantrell ile Layne Staley’nin eseri. Bahsi geçen şarkıdaysa tüm grup üretim sürecine katkıda bulunuyor.

-“Sickman”in yazımında Layne Staley, Jerry Cantrell’e yazabileceği en rahatsız edici müziği yazmasını isteyip sözleri üzerine yazıyor.

-“Rooster” Jerry Cantrell’in babasıyla olan iletişimini temel alarak yazdığı bir şarkı. Eş zamanlı olarak Vietnam Savaşı’nda savaşması sebebiyle aralarında oluşan uçurumu bu şarkının yazımıyla kapamaya başlıyorlar. Horoz, Cantrell’in babasının ordudaki lakabı.

-“Would?” Jerry Cantrell tarafından çok yakın arkadaşı ve dönemdaşı olan Mother Love Bone’un aşırı dozdan ölen vokalisti Andrew Cooper için yazılıyor. Bu şarkı albümün çıkmasından birkaç ay önce gösterime giren ve dönemin Seattle’ını anlatan Cameron Crowe’un çektiği “Singles” filminde ilk kez seyirciyle buluşuyor. Bu buluşma “Would?”un bu albümdeki en büyük başarıya ulaşan şarkılardan biri olmasını da sağlamakta. Grup, “Singles” filminde bu şarkıyı canlı olarak çalmakta. Bu filmdeki tanıdık yüzleri merak ediyorsanız Eddie Vedder, Chris Cornell başta olmak üzere Pearl Jam ve Soundgarden elemanları sayılabilir.

-“Angry Chair” ve “Hate to Feel”ı Layne Staley besteliyor.

-Black Sabbath’tan “Iron Man” parodisi denebilecek “Iron Gland”de Slayer’dan Tom Araya vokalde yer almıştır.

-Jerry Cantrell, albümün üretim aşamasında sound’da Black Sabbath etkisi olduğunu kabul eder.

-Ozzy Osbourne’un No More Tours turuna açılış grubu olarak dahil olurlar ve ilk büyük turne deneyimine ulaşırlar. Bu turne esnasında gerçekleşen Rio konserinde, Layne Staley’nin en yakın arkadaşı ve ölmeden önce onu son gören kişi olan Mike Starr, uzun süredir tavırlarıyla grupta huzursuzluk yarattığı için kovuluyor ve yerine gruba dahil olan Mike Inez 28 senedir grupla çalmaktadır. Starr, bu olaydan 18 yıl sonra aşırı dozdan 44 yaşında hayatını kaybediyor.

-Talking Heads, Red Hot Chili Peppers, Rolling Stones, Frank Zappa, Armored Saint gibi grupların albümlerinde prodüktörlük koltuğunda oturmakla kalmayıp Alice in Chains’in ilk albümü olan Facelift’in de prodüktörü olan Dave Jerden, Dirt’te de grubu yalnız bırakmıyor.

-İsveçli progresif death metal grubu Opeth, 2008 yılında çıkardığı Watershed albümünde yer alan “Burden” şarkısının teklisinde “Would?”u coverlamıştır.

-Altın plak almış ilk Seattle çıkışlı Grunge grubu.

-Layne Staley’nin annesi Nancy Staley’nin uyuşturucu bırakma kliniğinde görevli bir çalışan olması.

Pulp’tan Different Class’ın seçilip pişti olunması.

The Smiths seçilmesini beklerken yaşadığım ters köşe.

KAYNAKÇA

https://www.revolvermag.com/culture/alice-chains-dirt-story-behind-cover-art

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.