BYE İle 2021 Turu

BYE İle 2021 Turu

2021 yılı, pandemiyle hercümerç bir şekilde geçti. Ancak sonraki dönemde başlayan açılma dönemi, salgın haricindeki kaygılarla bizi karşılaştırdı. Ülke problemleri, yaşadığımız ekonomik ve kişisel sorunlar, karşılaştığımız zulümler ve daha niceleri; bu yılı kötü anmamıza neden oldu. Ancak bu yıl içerisinde bir rahatlama alanı olarak podcasti tercih edenleri görmek de mümkündü. Onlarca podcastin yayın hayatına başladığı bu dönem; bizler için de motivasyonun katbekat artmasını sağladı.

Geçtiğimiz yıl yaptığımız hataları yapmamak, yeni sulara yelken açarken batmamak ve tabii ki dinleyenlere güzel vakit geçirtmek yegâne amacımız oldu. Bu süreçte pek çok kazanım da, bizimle birlikte 3. yıla taşınmaya devam ediyor. Podcast üretiminin her anında bulunanlar ve dinleyenlerle var oldu bu ortam. Ve iyi ki de büyümesini hız kesmeden devam ettiriyor. 2021 yılında sizlerle buluşan içerikleri bir kez daha gözden geçirmek ve onları sitayişle anmak isteriz.

Ocak ’21 – Hazırlık

2021’in ilk günlerine birbirinden farklı içeriklerle girmeyi başarmışız örneğin. Alt liglerin yegane podcasti Kağıt Bilet’le açılan yeni yıl, Legion of Boom ve The Painted Area’yla devam etti. Hatta sonrasında Muz Orta da bu döngüye eklendi ve klasikleşmiş olan Süper Lig yorumlarını aktarmayı sürdürdü. Bu programlara ek olarak Gurmelik Denemeleri, Duyuyorum Anlatamıyorum ve tabii ki bir klasik olma yolunda ilerleyen Kobra Kobra’yı da eklemeliyiz.

Bu sırada Boş Yapma Enstitüsü’nde yepyeni bir ortamın kurulması için hazırlıkları yapmaktaydık. Kanal bünyesinde bulunan her podcastin bölüm sayısının çoğalması ve kendine ait dinleyici kitlelerinin oluşması; ikinci yıl dönümünde açıkladığımız projenin ortaya çıkmasını sağladı. Muz Orta ve Kağıt Bilet gibi çok bölümü olan programlar yalnızca BYE’den yayın hayatına devam etti. Ancak başta Kobra Kobra olmak üzere; diğer podcastlerin tamamı kendi kanalına kavuştu. Bu sayede Boş Yapma Enstitüsü’nün podcast ağı veya platformu olma sürecinin ilk adımı atılmış oldu.

Bu sürecin kurulum hazırlıkları devam ederken, 2. yıl özel bölümünü kaydeden Yan Sekme; bu bölümle aynı zamanda final yaptı. Ant’ın yeni projelerine ve günlük işlerine, Müjdat’ın bitmek bilmeyen yoğunluğu eklendi. Ayrıca futbola olan motivasyonları da oldukça azaldı. Bu nedenle de ikilinin BYE’nin ilk programı olarak başladığı yayın; sadece eğlendikleri “çıldırma” bölümüyle son buldu. Bu bölüm, Ocak ayında yayına giren sondan bir önceki bölümden hemen sonra kaydedildi. Bu sebeple Ocak başlığı altında Yan Sekme’yi anmak istedik.

Şubat ’21 – İkinci Yıl Kutlaması

Şubat ayının sonuna dek süren kanalların ayrılma süreci, ikinci yıl dönümünden çok kısa bir süre önce tamamlandı. “İkinci Yıl Özel” bölümünün yayınlanmasıyla birlikte sosyal medyadan tanıtılan yeni kanallar; BYE dinleyicileri tarafından kabul gördü. Yeni yıla dair ilk hedefimizin gerçekleşmesi sevindirse de, o dönemdeki kapanma sürecinin sert şartlarla ulaşması; ülkede yaşayan herkeste hayata karşı olan motivasyonu son derece azalttı. Buna rağmen bir şekilde üretme gücünü bulabildik.

Mart ’21 – Kapanma Gölgesi ve Yepyeni Kanallar

Mart ayından itibaren süregelen pandemi dolaylı eve kapanma süreci; online konuşma platformlarına hapsolmamızın yolunu açtı. Ancak bu süreçte podcast yapabilme imkanlarımız da şaşırtıcı bir biçimde gelişti. Evde kalarak hayatta kalmaya çalışan bizler; bir yandan aşı beklerken, bir yandan da podcast üretimlerimizi sürdürdük.

Bu ayda yeni kanallarında ve aynı zamanda BYE ana kanalda yayın hayatına başlayan podcastler; 2021’deki yeni üretim pratiğimizi de netleştirmiş oldu. Her programın kendi kanalı temel noktası olarak belirlenirken; ana kanal ise müdavim dinleyicilerin buluşma noktası olarak yayın hayatını sürdürdü. İlk iki yeni projemiz olan Oscar Guruları ve Tamburello; 2021’in Mart ayından itibaren sistemi kurulan yeni üretim modelimizin ilk ürünleri oldular.

Oscar değerlendirmeleriyle 3 bölüm yapılan Oscar Guruları ve ilk iki sezonunu farklı kanallarda geçiren F1 klasiği Tamburello; yeni yılda Boş Yapma Enstitüsü’nün çeperini genişleten yapımlar oldular.

Kapak Tasarımı: Gülşah Tüfekçioğlu

Nisan ’21 – Titizlik Süreci

Yılın dördüncü ayında başlayan bir program; Boş Yapma Enstitüsü’ne bambaşka kazanımlar sundu. Ant Arın Şermet’in albümlere dair kişisel hikayeler sunduğu program Chorus; bir aydan fazla süren hazırlıklar sonucunda yayın hayatına başladı. Alanlarında usta isimlerin ağırlandığı ve hayatlarına müziği katan albümlerin konuşulduğu bu program; gerek programa katılanlar, gerek dinleyenler tarafından büyük bir ilgi gördü.

Dinleyenlerinin farklı bir noktaya ulaştırdığı Chorus; her anlamda Boş Yapma’ya beklenmedik ilkleri yaşattı. Gazete Oksijen’in Türkçe Podcast köşesinde yer alan ilk ve tek BYE podcasti olan Chorus; ana akım medyada yer almasıyla BYE’de yer alan herkesi son derece mutlu etti. Ayrıca yılın son günlerinde yapılan Power Podcast Ödülleri‘nde de adaylık alan Chorus; yıla tam anlamıyla damgasını vurdu.

Haziran ’21 – Futbol Evine Mi Döndü?

Yaz aylarına adım attığımız zamanda ise; kapanmaların bitmesi ve futbol gibi iki büyük motivasyonla hareket ettik. Milli Takım’ın da katıldığı EURO 2020’ye özel dönemsel bir içerik olarak planlanan Beynelmilel 202(1); Boş Yapma Enstitüsü’nde sporla alakalı herkesin toplanmasını sağladı. Nev-i şahsına münhasır bir all star oldu bizler için. Finalde kazanan tarafın İtalya olması ise; Yan Sekme’nin ayrılmaz ikilisinin katharsis anı oldu.

Eylül ’21 – Yeni Sezon Yeni Formatlar

Ana akımdan kalan medya alışkanlıklarıyla yeni sezon başlangıcı olarak görülen Eylül ayı; bizlerde de beklenmedik bir şekilde aynı havayı yaratmak üzereydi. Yeni projelerin ortaya çıktığı bu ayda; 2022’nin temellerini atacak yapılanma süreci de oluşturulmaktaydı. Ekibin birden fazla editörle çalışma pratiğini oturtma süreci; birkaç denemenin ardından pratiğe döküldü. Bu sayede platformumuzda bulunan podcast sayısını arttırma ihtimali de doğmaktaydı.

Ancak bu geçiş sürecinde Ali Can Kutlu tarafından “boss” lakabı verilen Müjdat Çetin; vatani görevini yapması sebebiyle bir müddet ortalıklarda görülmedi. Bu gelişme, Eylül ve Ekim’in bizler adına sıkıntılı geçmesine neden oldu.

Ancak bu dönemde dahi bir yeni program sizlerle buluştu. Edebiyat alanında üreten isimler; üretimin süreçlerini Boş Yapma Enstitüsü’nde paylaştı. Kurmaca ve Diğer Büyük Günahlar; 2021’in son çeyreğinde aramıza katıldı.

Kasım ’21 – 2022 Hazırlıkları

Yılın son aylarına gelinen bu dönemde; yeni yıl için düşünülen projelerin toplantı süreçleri başladı. Filmaniac’ın vedasıyla boşalan sinema alanına yeniden merhaba demek isteyen BYE ekibi; ilk hazırlıklarını bu alan üzerinde yapmakta. Şu anda son rötuşları yapılan bu program; BYE 2022 yazısında büyük bir yer alması isteğiyle planlanmakta.

Planlama aşamaları devam ederken, Premiercast’te The Hotspur Way programının sunucularından olan Mehmet Can Bilge; Boş Yapma Enstitüsü’ne geçmişte yaptığı bir proje olan Lafazan’ı taşıdı. Tarihin farklı noktalarına değinen ve buralarda bilgiyi kirletmeden aktarma hedefi olan Lafazan; bu süreçte yaptığı 6 bölümle önemli bir yol kat etti.

Aralık ’21 – Hedef ’22

Aralık ayında da 2022’nin planlama süreçleri önemli bir yer kapladı. Tıpkı Ekim ve Kasım ayında da olduğunu bildiğiniz üzere; Aralık’ta da her zaman görmeye alışık olduğunuz podcastler hazır ve nazırdı. Muz Orta 97. bölümünü yılın son haftasında yayınlarken, Kobra Kobra ise yılın enlerini belirlediği Yılbaşı Özel bölümünün hazırlıklarını yapmaktaydı. Gurmelik Denemeleri ise Yılbaşı Sofraları’ndaki hindileri konuşmayı ihmal etmedi.

Müziğin hikayesini anlatan Chorus ise; 25. bölümüne ulaştı ve kariyerleriyle bambaşka renkler sunan isimleri konuk etmeyi sürdürdü.

Bu ayın yeni başlangıcına değinmeden geçmemek gerek. Kişisel dertlerin filtresiz bir biçimde yansıdığı, sıkışık bir kuşağın problemler toplamını aktaran Fazla Kişisel Podcast ilk bölümünü yayımladı. Gurmelik Denemeleri’nden Bengü Candan ve kendisinin yakın arkadaşı Gamze Onat; yeni formatlarıyla iç dünyalarına yelken açmaktalar.

Bu Yıldan Bize Kalanlar

Geçtiğimiz yıldan bizlere onlarca ve yüzlerce güzel anı kaldı. Kötü anıların bu güzellikleri bastırdığı dönemlerden geçerken; 2021’i anma yazısı da yeniden hatırlamak adına yazıldı. Podcast yayınlanan her platformda varlığını sürdüren Boş Yapma Enstitüsü podcastleri; alanlarında hatırı sayılır işlere imza attı. Chorus’un pek çok alanda elde ettiği haklı payeler, Kobra Kobra’nın büyümeye devam eden “yavru kobra” klanı ve katıldığı yayınlar, Gurmelik Denemeleri’nin yemek podcastleri arasında edindiği konum, Legion of Boom’da çıkan konu çeşitliliği, web sitemizde yer almaya başlayan yazılar ve daha niceleri; üretim anlamında tatmin edici bir yılı geride bırakmamızı sağladı.

Yeni yılda, yepyeni podcastler ve hedeflediğimiz başarılara ulaşmak; dinleyenler ve podcast üretiminde bulunanlarla birlikte ortak hedefimiz olacak. Umarız ki bu hedefleri el birliğiyle başarırız! 2021’de bizlerle vakit geçiren ve üretimlerimizde katkılarını esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.